Notowania giełdowe

W ostatnim czasie nastroje na Wall Street nie były zbyt optymistyczne – świadczy o tym tygodniowa seria spadków indeksów, jak również spadek notowań ropy naftowej. To, jak amerykańska giełda będzie zachowywać się w najbliższym czasie i jakie będą reakcje inwestorów w dużej mierze będzie zależało od nowych projekcji makroekonomicznych Fedu, ze szczególnym uwzględnieniem ścieżki stóp procentowych.

W Polsce natomiast na notowania indeksów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ostatnim czasie duży wpływ mają zmiany na stanowiskach rządowych – mianowicie wybór Mateusza Morawieckiego na premiera. Pierwsza sesja po wskazaniu nowego nazwiska zakończyła się wzrostami.

W pierwszym tygodniu grudnia można zaobserwować zjawisko zwane efektem grudnia, inaczej „rajd świętego Mikołaja”. Jest to czas, w którym inwestorzy mogą zarobić odrobinę więcej niż zazwyczaj jest to możliwe. Inwestorzy mają więcej gotówki do zainwestowania ze względu na świąteczne premie, a ponadto istnieje chęć, aby zwiększyć wyniki funduszy inwestycyjnych na koniec roku.

Warszawski Indeks Giełdowy (WIG) spadł o 2,23%, WIG20 – indeks obejmujący dwadzieścia największych spółek spadł o 2,88%, WIG30 na który składa się trzydzieści największych spółek spadł o 3,10%, mWIG40 – indeks giełdowy średnich spółek spadł o 2,44%, natomiast sWIG80 obejmujący małe spółki wzrósł o 3,49%.

Indeksy branżowe za okres ostatniego miesiąca prezentowały się następująco: WIG-BANKI wzrósł o 4,14%, WIG-BUDOWNICTWO wzrósł o 2,04%, WIG-CHEMIA spadł o 2,47%, WIG-NIERUCHOMOŚCI wzrósł o 3,91%, WIG-ENERGIA wzrósł o 5,72%, WIG-INFORMATYKA spadł o 1,29%, WIG-MEDIA wzrósł o 2,36%, WIG-PALIWA spadł najwięcej spośród indeksów branżowych, bo aż o 15,44%, WIG-SPOŻYWCZY wzrósł o 5,67%, WIG-GORNIC spadł o 11,87%, WIG-TELEKOMUNIKACJA spadł o 2,44%, WIG-LEKI spadł o 1,58%, WIG-MOTO spadł o 3,30%, a WIG-ODZIEŻ wzrósł o 6,36%.

Walory ważnych dla gospodarki podmiotów notowanych na giełdzie prezentowały się następująco: akcje Banku BGŻ BNP Paribas S.A. wzrósł o 2,42%, akcje Banku Zachodniego WBK S.A. spadły o 1,19%, akcje Banku Handlowego w Warszawie spadły o 5,26%, akcje Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego (PKO BP) S.A. wzrosły o 8,38%, akcje mBanku S.A. wzrosły o 1,02%, akcje KGHM Polska Miedź S.A. spadły o 14,49%, akcje Polskiej Grupy Energetycznej S.A. (PGE) wzrosły o 7,09%, akcje spółki Wawel S.A. spadły o 2,06%, akcje Netia S.A. wzrosły o 25,30%, akcje Cyfrowego Polsatu S.A. spadły o 4,09%, akcje Orange Polska S.A. spadły o 0,19%, a akcje Play Communications S.A. spadły o 7,37%.

Be the first to comment on "Notowania giełdowe"

Leave a Reply

    Visit Us On FacebookCheck Our Feed