Notowania giełdowe

Początek listopada na Giełdzie Papierów w Wartościowych w Warszawie nie należał do udanych. Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła o zawiadomieniu prokuratury ws. oszustw na rynku forex. Sprawa dotyczy X-Trade Brokers (XTB) – bardzo znanej i najpotężniejszej w Polsce firmy, oferującej inwestycje na rynku walutowym, która jest podejrzana o oszukiwanie klientów. Firma nie zgadza się z zarzutami, lecz giełda zareagowała natychmiast i akcje XTB gwałtownie spadły o 40 proc. Nie był to korzystny okres także dla spółki Eurocash oraz CD Project, których walory również straciły na wartości.

Na Wall Street sytuacja prezentowała się przeciwnie. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na informacje o fuzjach w sektorze IT. W dzień pierwszej rocznicy wybrania Donalda Trumpa na prezydenta indeksy na amerykańskiej giełdzie osiągnęły rekordowe wyniki.

Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz wykładowca SGH, ogłosił, że III kwartał był dla spółki bardzo dobry, a także zapowiedział aktualizację strategii dla GK GPW. W roku 2018 ma zostać przeprowadzony również strategiczny przegląd cenników.

Indeksy giełdowe w minionym miesiącu przedstawiały się następująco: Warszawski Indeks Giełdowy (WIG), obejmujący wszystkie spółki notowane na parkiecie głównym, spadł o 0,83%; WIG20, obejmujący dwadzieścia największych spółek na GPW, spadł o 0,05%; mWIG40 – indeks średnich spółek spadł o 1,07%; sWIG80 – obejmujący małe spółki, odnotował całkiem spory spadek – o 6,84%.

Indeksy branżowe na przełomie października i listopada charakteryzowały się następującymi trendami: WIG-BANKI wzrósł o 6,63%, WIG-BUDOWNICTWO spadł o 8,13%, WIG-CHEMIA spadł o 5,08%, WIG-NIERUCHOMOŚCI spadł o 3,33%, WIG-ENERGIA spadł o 4,52%, WIG-INFORMATYKA spadł o 2,93%, WIG-MEDIA spadł o 3,29%, WIG-PALIWA spadł o 4,61%, WIG-SPOŻYWCZY spadł o 4,53%, WIG-GORNICTWO spadł o 0,88%, WIG-TELEKOMUNIKACJA wzrósł o 3,64%, WIG-LEKI spadł o 0,25%, WIG-MOTO spadł o 6,55%, WIG-ODZIEŻ spadł o 5,27%.

Anna Ples

Be the first to comment on "Notowania giełdowe"

Leave a Reply

    Visit Us On FacebookCheck Our Feed