Narastające problemy Państwa Środka – koronawirus w natarciu

Koronawirus w Chinach

Koniec wojny handlowej zwieńczony zawarciem umowy pomiędzy rządem Stanów Zjednoczonych a Chińską Republiką Ludową miał spowodować długo oczekiwane ożywienie światowej gospodarki. Wybuch epidemii koronawirusa COVID-19 w Chinach sprawił, iż druga gospodarka świata prawie się zatrzymała. Władze CHRLD potraktowały epidemię bardzo poważnie zamykając i obejmując kwarantanną całe miasta i wsie oraz znacząco ograniczając ruch w całym kraju. Do tej pory większość fabryk nie rozpoczęła działalności po święcie Nowego Roku Księżycowego, a sami pracownicy pozostają bez pracy.

Wirus torpeduje firmy

Z uwagi na wysoki udział Chin w światowej produkcji części i półproduktów zamknięcie fabryk może bardzo silnie uderzyć w wymianę światową. Ogromne firmy takie jak Apple czy Nissan oficjalnie przyznały, że epidemia wpłynie na ich tegoroczne wyniki finansowe. Jednym z najbardziej dotkniętych sektorów gospodarki jest turystyka. Według prognoz International Civil Aviation Organization (ICAO) przychody linii lotniczych mogą spaść o 4 biliony dolarów w pierwszym kw. 2020 r. w związku z odwoływaniem lotów, a kraje takie jak Japonia i Tajlandia stracą ponad bilion dolarów przez zmniejszenie ruchu turystycznego w regionie.

Według badań przeprowadzonych przez ekonomistów dla Reutersa wzrost PKB w Chinach może spaść do 4.5% w pierwszym kw. 2020 r., spadek o 1.5% w stosunku do poprzedniego kw., co będzie najgorszym wynikiem Państwa Środka od czasu kryzysu w 2008 r.

Nie można jednoznacznie stwierdzić jak duży wpływ na gospodarkę światową będzie miała epidemia koronawirusa, która jest porównywana do epidemii wirusa SARS z 2003 r. trwającej 8 miesięcy. Od tamtego czasu w gospodarce chińskiej wzrosło znaczenie konsumpcji i usług co może sprawić, iż skutki aktualnej epidemii mogą być znacznie poważniejsze. Niepokojące jest powstawanie nowych ognisk epidemii w Korei Płd., Iranie i Włoszech, utrudniające opanowanie wirusa w najbliższej przyszłości i zwiększające ryzyko powstania globalnego kryzysu zdrowotnego.

Cezary Szopa

 

Be the first to comment on "Narastające problemy Państwa Środka – koronawirus w natarciu"

Leave a Reply

    Visit Us On FacebookCheck Our Feed