Najważniejsze informacje o spółkach

PKN Orlen – jak podano w komunikacie, PKN Orlen przydzielił 2 mln obligacji serii B 876 inwestorom, którzy wcześniej złożyli zapisy na 3 mln 184 tys. 407 sztuk papierów dłużnych spółki. Obligacje były obejmowane po cenie emisyjnej 100 zł za jedną obligację. Zapisy były przeprowadzone w okresie od 22 listopada do 6 grudnia, jako partner emisji wystąpił PKO Bank Polski. Po zakończeniu subskrypcji na obligacje PKN Orlen poinformował, że łączna pula środków, na jakie złożono zapisy wyniosła 318 mln 440 tys. 700 zł. W porównaniu do serii A, okres wykupu obligacji dla serii B wynosi 5 lat. Spółka podkreśla, że intencją koncernu jest notowanie papierów dłużnych na rynku Catalyst Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Seria A obligacji PKN Orlen zadebiutowała na rynku Catalyst warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w październiku. Okres ich wykupu wynosi 4 lata. Warto wspomnieć, że PKN Orlen został wyróżniony jako najlepsza spółka w obszarze zarządzania ryzykiem walutowym w Europie Centralnej i Wschodniej w ostatnim opublikowanym prestiżowym rankingu magazynu Global Finance.

PKO BP – liczba aktywnych aplikacji systemu płatności mobilnych PKO BP (IKO) przekroczyła 2 mln. Oczekuje się, że pod koniec 2018 roku ta liczba wzrośnie do 3 mln. IKO dynamicznie się rozwija. Co tydzień liczba nowych aktywacji zwiększa się o około 40 tysięcy, a jej użytkownicy coraz częściej wykorzystują telefon do transakcji, które dotychczas były realizowane za pośrednictwem np. bankowości internetowej. W 2017 roku liczba transakcji wykonanych za pomocą telefonów wzrosła o 245%, w porównaniu do roku poprzedniego. W III kwartale 2017 roku ponad 2,4 mln klientów banku PKO BP oraz Inteligo zalogowało się do swojego konta z poziomu urządzenia mobilnego (za pomocą aplikacji mobilnej lub serwisu WWW). W 2017 roku funkcje IKO poszerzyły się o takie usługi jak płatności zbliżeniowe dla kart Mastercard, czasową blokadę karty, nowe aplikacje przelewowe, możliwość wnioskowania o debet na koncie, zakup pożyczki gotówkowej i ubezpieczenia podróżnego.Strategia PKO BP na lata 2016-2020 zakłada dalszy rozwój kanałów internetowego i mobilnego, polegającą na wzbogacaniu dostępnych funkcji, rozszerzaniu oferty usług dostępnych zdalnie, zwiększeniu aktywności klientów w kanałach cyfrowych.

Pekao i PKO BP – PKO Bank Polski zaprzeczył doniesieniom prasowym, według których bank uczestniczył w rozmowach dot. możliwości połączenia z Pekao oraz temu, że celem na 2018 r. jest połączenie obu instytucji. PKO BP w swoim profilu na Twitterze napisał, że «fuzja nie jest też celem na przyszły rok». Fake news pojawiły się w gazetach «Rzeczpospolita» i «Parkiet». Według informacji „Rzeczpospolitej” odbyło się kilka dotyczących fuzji spotkań, choć jeszcze nie powstały żadne zespoły robocze. W przypadku gdyby faktycznie doszło do fuzji PKO BP i Pekao, mających odpowiednio 9,4 mln i 5,4 mln klientów, powstałby bank z 34-% udziałem w polskim rynku kredytów i depozytów, który wyprzedzałby resztę banków o udziałach ok. 10 %. PKO BP i Bank Pekao  łączy główny akcjonariusz – Skarb Państwa, który w PKO BP ma 29,4 % akcji, w Pekao poprzez PZU – 20%, a poprzez Polski Fundusz Rozwoju – 12,8% kapitału. Przeszkodą dla powstania takiego banku mogłyby być regulacje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

PGG – Polska Grupa Górnicza, działająca dotąd jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, od początku 2018 roku przekształci się w spółkę akcyjną. Zamiar przystąpienia do spółki akcyjnej wyrazili wszyscy udziałowcy. Decyzja o przekształceniu umożliwia przyszłe wprowadzenie PGG na giełdę. Mówiąc o planach inwestycyjnych PGG na lata 2017-2020, przewidywane są nakłady inwestycyjne w wysokości 7,2 mld zł, z czego 586 mln zł już zostało zainwestowane w okresie od stycznia do listopada 2017 roku. Podział 7,2 mld zł wygląda w następujący sposób: 1,6 mld zł na zakup maszyn i urządzeń, 2,4 mld zł na modernizację zakładów przeróbki węgla, modernizację szybów czy podziemnych przekopów, a 3,2 mld zł na wykonanie nowych wyrobisk, służących udostępnieniu węgla do eksploatacji, przy czym każda z kopalni ma indywidualnie stworzony plan inwestycyjny.

Waleria Siemieńczuk

Be the first to comment on "Najważniejsze informacje o spółkach"

Leave a Reply

    Visit Us On FacebookCheck Our Feed