Historia OPEC

 

OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) jest organizacją międzynarodową zrzeszającą 14 państw, które wydobywają ropę naftową i nią handlują. Według danych opublikowanych na stronie organizacji, kontroluje ona około 79% procent światowych rezerw ropy. Ma również największy udział w wydobyciu tego surowca na świecie.

Powstanie OPEC

Kartel OPEC został założony przez Iran, Irak, Kuwejt, Arabię Saudyjską i Wenezuelę podczas wrześniowej konferencji w Bagdadzie w 1960 roku. Oficjalnym celem organizacji jest wspólna polityka wydobycia i handlu ropą, która ma zapewnić uczciwą i stabilną cenę dla producentów oraz regularną podaż dla krajów konsumujących ropę jak i również zabezpieczyć interesy inwestujących w branżę wydobycia ropy naftowej. Początkowo siedziba organizacji znajdowała się w Genewie, ale w 1965 roku została przeniesiona do Wiednia i znajduje się tam również obecnie. Do 1969 roku liczba członków wzrosła dwukrotnie dzięki dołączeniu Kataru, Indonezji, Libii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Algierii. Jako rzeczywiste cele, które nie zaprzeczają tym statutowym można określić, uzyskanie wpływów politycznych i gospodarczych oraz maksymalizacja zysku z handlu ropą naftową.

Kryzys w latach 70.

Możliwości polityczne i gospodarcze kartelu zostały zaprezentowane światu w latach 70. kiedy to OPEC stało się znaczącą organizacją w oczach światowych mocarstw. Najbardziej znanym działaniem kartelu było nałożenie embarga na państwa wspierające Izrael w wojnie Jom Kipur, w tym przede wszystkim Stany Zjednoczone i państwa Europy Zachodniej. Przez embargo i zmniejszenie wydobycia przez państwa OPEC cena za baryłkę ropy wzrosła ponad dwukrotnie. Skutkiem tak drastycznych zmian cen był kryzys gospodarczy połączony z recesją i inflacją, który objął wszystkie wysoko uprzemysłowione kraje. Państwa członkowskie OPEC sprzedawały ropę po niezwykle korzystnej cenie i zarobiły fortunę, a embargo zostało zdjęte po 6 miesiącach.

Te wydarzenia pokazały możliwości kartelu i uzależnienie krajów zachodnich od importu ropy naftowej.

Spadek znaczenia OPEC

Rewolucja Irańska i inwazja Iranu na Irak na przełomie lat 70. i 80. doprowadziły do kolejnego znaczącego skoku cen ropy naftowej. Pomimo tych wydarzeń OPEC zaczęło stopniowo tracić na znaczeniu.Ceny ropy stały się zdecydowanie bardziej stabilne. Począwszy od lat 80. popyt na ropę zaczął spadać, a państwa zachodnie odkryły nowe złoża ropy na Morzu Północnym i Alasce, co umożliwiło im większe uniezależnienie się od państw OPEC.

Organizacja straciła nieco na znaczeniu i nie ma już tak ogromnych możliwości jak w latach 70., ale z pewnością należy się z nią liczyć.

 

Michał Kwiatkowski

Be the first to comment on "Historia OPEC"

Leave a Reply

    Visit Us On FacebookCheck Our Feed